Copak to ty naše děti poslouchají ... 2. část
Úvodní část seriálu o inteligentní muzice nejen pro děti jsme věnovali především prvnímu desetiletí nového tisíciletí. Dnes se zaměříme na nejnovější projekty, které už ale prověřil čas a které si žijí svým vlastním životem.
Co je spojuje? Krásně to vyjádřila Bára Vaculíková z Yellow Sisters: „Nově vznikající dětské projekty se neberou moc vážně, na děti nešišlají, považují je za sobě rovné. A na to děti slyší."
Kašpárek v rohlíku
Kašpárka dnes už zná prakticky každý. S vtipnými samolepkami bejbypankáče se lze setkat v domácnostech i na automobilech, s plackami na klopách nejen dětí. Kabaret propojující divadlo a hudbu byl původně napsán pro loutkohru Jihočeského divadla v Českých Budějovicích, premiéru měl v roce 2007.
„Celý projekt vznikl jako reakce na nedostatek kvalitních, původních písniček pro děti a také jako reakce na téměř neexistující mezigenerační zábavu určenou společně pro dospělé a děti," uvedl autor a režisér kabaretu David Dvořák.
Písničky z Kašpárka se objevily na albech Bejbypank (2007), Kašpárek navždy (2009) a Ten Halywůd (2012), nedávno vyšla Postřelená kniha s písňovými texty. Kašpárek se stal životním stylem bejbypankáčů. Kromě představení a desek absolvoval v obsazení Márdi, Blanka Šrůmová, Jarda Svoboda nebo David Koller turné po českých hudebních festivalech a objevil se i v řadě televizních pořadů.
Na albech jsou zastoupeny snad všechny hudební styly, hip-hopem počínaje přes folk, rock, ska, funky, punk až po country. S nápaditými melodiemi korespondují i inteligentní texty plné fantazie, poetických i ulítlých obrazů a krátkých příběhů. Dokáží rozesmát i dojmout. Jsou o všetečných, zvídavých, zdravě zlobivých dětech, které by občas neškodilo na chvíli vypnout. A uznání zaslouží i grafika, dárečky a obaly v podobě LP desky nebo filmové krabice. To vše vytváří jedinečnou image hravého Kašpárka.
Yellow Sisters - Zvěřinec
Méně nápadné, ale stejně kreativní je album Zvěřinec dámské kapely Yellow Sisters. Recenze na něj na Hudební knihovně vyšla, k dispozici zde.Tak pro tentokrát dejme přednost rozhovoru s jednou ze sester, Bárou Vaculíkovou.
HK: Kdy a proč jste začaly dělat písničky pro děti?
Bára:„Jako kapela už fungujeme osm let. Původně jsme byly dvě svobodné (já a Léňa) a dvě matky (Toni a Hawa). Když se před dvěma lety narodily děti i nám dvěma s Léňou, čas nazrál a písničky se nám skládaly snad samy."
HK: Komu byly tyto skladby původně určeny?
Bára:"Naše děti, tedy moje a Léniny, byly maličké, takže výhledově i jim. Ale myslím, že jsme chtěly udělat něco živého a jemného pro všechny děti a jejich rodiče. Toni a Hawa už měly i velké kluky, kteří si s námi na desce i zahostovali beatboxem a rapem. Toni vyprávěla, jak se s dětmi chodila radit, jestli je to dost "pro děti" a jestli se jim to líbí. Takže vlastně naše děti desku i spoluprodukovaly." (smích)
HK: Hrály jste tyto písně i živě? A s jakým ohlasem se setkaly?
Bára:"Hrály a stále hrajeme. Kam nás pozvou, tam jedeme. Do školek, na festivaly... Děti reagují živelně, to je radost. A na vystoupeních vidíme, že jsme tou deskou a písničkami na ní udělaly radost i jejich rodičům, což byl náš záměr. Chtěly jsme složit něco, u čeho rodič netrpí, když si to v autě pouští stále dokola. Jestli víte, jak to myslím..." (smích).
HK: Čím si vysvětlujete, že je o současné dětské desky takový zájem?
Bára:„Doba se hodně změnila a mění se i hudba. A také koncept vedení dětí k hudbě. Názor, že děti by měly poslouchat a zpívat jen zjednodušenou hudbu na "jejich úrovni" je už, myslím, trochu zastaralý. Vedle vztahu k hudbě totiž u nich pěstujete i jejich hudební vkus. Ty nově vznikající dětské projekty se navíc neberou moc vážně, na děti nešišlají, považují je za sobě rovné. A na to děti slyší."
HK: Skládáte stále písničky pro děti nebo Zvěřinec považujete za uzavřenou kapitolu?
Bára:„Máme hodně plánů a málo času, tedy spíš hodně dětí (smích). Dohromady osm. Plánujeme desku remixů, živou koncertní nahrávku, další řadové album i desku pro děti. Musím ale přiznat, že ty dříve vyjmenované položky mají trochu větší prioritu. Ale jako se mění hudba, mění se i priority. Kdo ví? Buď na další dětskou desku dojde, nebo ne. Může to být i brzy, Zvěřinec jsme měly pohromadě za týden zkoušení. Daly jsme si přes prázdniny úkol, že každá z nás přinese tři písničky a album bylo na světě. V tom je výhoda toho, že u nás skládá celá kapela."
BomBarďák
Projekt BomBarďáka je trochu podobný Kašpárkovi. Pestrou hudbou, hravostí, vtipnými texty, nakažlivou energií, propracovanou image, originální grafikou a dárky v deskách. Rozdíl vysvětluje Milan Páleš z vydavatelství Indies Scope. „Písničky Kašpárka pocházejí původně z divadelního představení (což je režisérova priorita) a naopak divadelní představení BomBarďáka pochází z písniček (což je zase naše vydavatelská priorita)."
U Kašpárka bylo tedy nejprve divadlo, u BomBarďáka přesný opak. První dvě alba Bongo BonBoniéra (2010) a Bongo BomBarďák (2011) obsahovala písně pro děti v podání řady známých muzikantů. Jen namátkou Radůza, Zuby nehty, Tata bojs, Čankišou, Poletíme?, Koňaboj, Obří broskev. Některé z jejich repertoáru, jiné byly napsány přímo na desky.
Na základě úspěchu těchto alb vzniklo divadelní představení Příhody kluka BomBarďáka. To mělo premiéru na festivalu Colours of Ostrava 2012 a o texty a hudbu se postarali Jiří Jelínek, Michal Dalecký a Filip Nebřenský. A právě autorské písně z tohoto představení se objevily na aktuální desce Písničky kluka BomBarďáka. Pokud vás zajímá názor Hudební knihovny na toto album, podívejte se sem.
A na jaké desky jsme zapomněli? Jé, těch je. Tak jen ty, za které dám ruku do ohně. Zuby nehty – Dítkám, Jiří Pavlica a Hradišťan – Hrajeme si u maminky, Pískomil se vrací – A kdy už tam budem?, Amálka K. Třebická – Nešišlej!, Hm... – Klukoviny, Karolína Kamberská – Říkadla a křikadla, Radůza – O Mourince a Lojzíkovi. Rozhodně je z čeho vybírat.
Související obsah:
» Povodně vyhnaly Kašpárka na Vypich (Karel Souček, 14. 06. 2013)» Na Kašpárkohraní letos opět zdarma (Karel Souček, 29. 04. 2013)
» Žluté sestry jsou hravé i bez nástrojů (Karel Souček, 20. 02. 2013)
» Polovina Yellow Sisters natočila klip o úspěchu, který nepřišel (Karel Souček, 02. 12. 2012)
» Zvěřinec (Karel Souček, 19. 02. 2013)
» Yellow Sisters (Karel Souček, 19. 02. 2013)
» (, )
» BomBarďák (Karel Souček, 25. 07. 2013)
» Písničky kluka BomBarďáka (Karel Souček, 25. 07. 2013)
» Hudba nemá styly, hraj, co je Ti milý (Karel Souček, 26. 07. 2013)
» Hravé songy nejen pro děti (Karel Souček, 27. 05. 2013)
» Třebická K. Amálka (Karel Souček, 05. 03. 2013)
» Hravé písničky pro šišlavé i nešišlavé (Karel Souček, 05. 03. 2013)
» Radůza skládá při skládání dřeva a zpívá v chichewštině (Joe Stramr, 28. 09. 2012)
» Pískomil se vrací a zahraje poprvé na hračkářském veletrhu (Joe Stramr, 25. 10. 2012)
» Copak to ty naše děti poslouchají ... 1. část (Karel Souček, 28. 07. 2013)
HUDEBNÍ ZPRÁVY
Metalové opeře chyběly šatny a moshpit
Můj první arénový report této sezóny si „vyžere" symphonic-metalová skupina Within Temptation. Ta pod kostkou...
Festival Brutal Assault vybírá ze stoner metalu
Osmadvacátý ročník festivalu Brutal Assault proběhne ve dnech 6. až 9. srpna 2025 a v následujících týdnech a měsících...
Jelen vydává To nejlepší a příští rok se vrátí do O2 arény
Skupina Jelen před rokem oslavila 10. narozeniny vyprodaným koncertem v O2 aréně. Trochu se ohlédla, ale už zase...
FOTOreport: Wargasm ošálili Prahu, sobotní koncert řadíme mezi top shows letošního roku
Britská kapela Wargasm se v sobotu 26. řijna opět ohřála na českém pódiu. V klubu Rock Café...
Na novém albu si Tomáš Klus připomněl, jakou moc má jednoduchá píseň
Hlubokými texty, charismatickým projevem a schopností oslovit široké publikum je známý písničkář Tomáš Klus....
» zobrazit více...
RECENZE
» Amaeri je jedinečná relaxace s léčivou...
» Poletíme? mírně přibrzdili své turbo...
» Příští generace fanoušků Bring Me The Horizon...
» Máte v krvi (zničující) digitální svět?...
» Chameleon – výjimečné album výjimečné...
» Šťastnou sedmičku naplňují Winger do posledního...
» zobrazit více...
Finští Waltari věří v hudební rebelii, prolínání žánrů a vytváření nové hudby
Waltari je živoucím důkazem toho, že rocková kapela se může inspirovat donekonečna V...
Jelen vydává To nejlepší a příští rok se vrátí do O2 arény
Skupina Jelen před rokem oslavila 10. narozeniny vyprodaným koncertem v O2 aréně....
Metalové opeře chyběly šatny a moshpit
Můj první arénový report této sezóny si „vyžere" symphonic-metalová...
Amaeri
» Ševčíková KatarínaNepočítáme-li výběrové Best Of, znovuvydání vánočního alba a úspěšného...
Festival Brutal Assault vybírá ze stoner metalu
Osmadvacátý ročník festivalu Brutal Assault proběhne ve dnech 6. až 9. srpna...
The Black Dahlia Murder: V žádném případě nezpomalujeme
Krátce po koncertě amerických death metalových velikánů The Black Dahlia Murder...
FOTOreport: Wargasm ošálili Prahu, sobotní koncert řadíme mezi top shows letošního roku
Britská kapela Wargasm se v sobotu 26. řijna opět ohřála na českém...
Nový klip písničkářky Kaczi vznikal na svatbě jejích přátel
„Křehká oslava domova bez klišé a frází založená na silné...
Na Trnkobraní se mohou těšit Dan a Eva
Již zítra se otevřou brány areálu likérky Rudolf Jelínek ve Vizovicích,...
Byt číslo 4 budí stále více pozornosti
Tahle mladá šumperská kapela vtrhla na českou hudební scénu jako dravá...
Víme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.
» Podporujeme nadějné kapely
» Zadání profilu interpreta
Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.